Як провести вихідні дні з дитиною.


Як відомо, понеділок — тяжкий день для всіх людей, а для маленьких діточок — особливо. У дитячих садках ця проста істина, на жаль, знаходить підтвердження щотижня. Після вихідних днів діти приходять сонні, примхливі, часто плачуть.

Багато нудьгують по мамі, їх тяжко зацікавити іграшками, заняттями, розмовою. У групах раннього віку це особливо помітно. Маленьким дітям ще занадто тяжко перемикатися з організованого та стабільного життя дитячого закладу на, як правило, невпорядковане життя сім’ї. У результаті з’являється той самий «тяжкий понеділок». Крім того, не всім дітям вдається адаптуватися до умов садочка за один день. Є малюки, яких «відпочинок вибиває з колії» до середини тижня.

Дуже багато залежить від того, як організовані вихідні, наскільки враховуються вікові особливості дитини та її потреби. У ці дні батькам доводиться вирішувати відразу кілька завдань. По-перше, їм потрібно встигнути переробити всі свої «дорослі» справи, що накопичилися за тиждень. По-друге, вони повинні вчасно нагодувати і вкласти спати дитину, погуляти і пограти з ним — словом, дотримуватися звичного для малюка режиму дня, який, на жаль, зовсім не збігається з планами батьків, і далеко не у всіх родинах дорослі намагаються перебудувати свої плани в інтересах дитини.

День, наповнений подіями, стомлює малюка. Багато батьків думають, що втомлена дитина швидше засинає. Насправді переповнений враженнями малюк занадто збуджується, нервує, плаче або без причини сміється і, навіть позіхаючи на весь рот, не може заснути. Треба пам’ятати про цю особливість психіки маленьких дітей і намагатися забезпечити дитині спокійне, врівноважене життя вдома, не перевантажувати його непосильними, новими враженнями!
Як проходить вихідний день у сім’ї з дитиною?

Вранці малюк прокидається, як правило, раніше батьків. Сонна, роздратована мама спочатку намагається умовити його «ще крапельку поспати», але безрезультатно. Тато спить. Мама таки встає, і починаються ранкові клопоти: вона одягає, вмиває, годує дитину, миє посуд, готує сніданок і обід для дорослих, може увімкнути пральну машину або пилосос… Тато спить.

Після сніданку дитину відправляють або до іграшок, які ще не можуть надовго його зайняти, або до телевізора — дивитися мультфільми. Спілкування мами з дитиною вранці вихідного дня зводиться до мінімуму, обмежується короткими розпорядженнями: «Дай руку, не цю, іншу!.. Коли ж ти сам навчишся одягатися?.. Їж швидше. Не возися. Поїв — іди, не заважай, подивися мультики».

Але ж від того, з яким настроєм починається день, залежить і те, яким він буде. Тому зустріньте свого малюка вранішньою посмішкою, приголубте його, разом порадійте сонечку, що завітало до хати через вікно, поспілкуйтеся на доступні теми, попросіть «допомогти» застелити постіль (наприклад, потримати подушку, розгладити покривало), а потім запропонуйте розбудити іграшки — це й дитину займе, і вам дасть вільну хвилину.

Дотримання режиму дня для дітей необхідно. Всі заходи слід планувати з урахуванням цього режиму. Тому якщозазвичай в дитячому садку дитина гуляє після сніданку близько години, то й у вихідний день цей час вона теж повинна провести на свіжому повітрі. Сходіть з малюком у парк, прогуляйтеся на дитячий майданчик у дворі. Там він може пограти з піском, поспілкуватися з однолітками (з ними можна організувати якусь нескладну рухливу гру). А ось «тягати» малюка з собою на ринок або по магазинах не варто — крім стомлення і абсолютно непотрібною інфекції він нічого там не отримає.

Часто батьки хочуть відвідати з дитиною зоопарк, парк атракціонів або з’їздити в далеко розташовану зону відпочинку. Це можна робити, але дуже важливо правильно розрахувати час і розміряти обсяг нових вражень з можливостями маленької дитини. Головне правило: будь-які розваги, пов’язані з поїздками та перебуванням в незнайомій обстановці, можливі тільки в перший вихідний день, щоб протягом наступного дня малюк встиг заспокоїтися і увійти в колишній ритм життя.

Проводити подібний захід краще вранці, щоб уникнути вечірнього перезбудження. За часом (разом з дорогою) воно не повинно перевищувати трьох годин. Врахуйте, що для малюка поїздка в метро або на автобусі — це ціла пригода, сповнена нових вражень. У зимово-осінній період подорожі в громадському транспорті несуть в собі додаткову небезпеку, пов’язану з ростом сезонних захворювань, особливо грипу. Тому дітей з ослабленим імунітетом краще не піддавати такому ризику. Якщо вже ви везете малюка в метро, потрібно подбати про те, щоб він не спітнів: розстебнути куртку або шубку, зняти шарф, рукавиці, розв’язати шапочку. Інакше, вийшовши із задушливого приміщення, він може застудитися.

Не варто водити дітей молодшого дошкільного віку на ялинки, вистави, ранки, в театри і цирк. Такі уявлення розраховані, як мінімум, на старших дошкільників, а маленька дитина може нічого не зрозуміти і навіть злякатися. Крім того, малюки можуть перевтомлюватись. Вони здатні сприймати і усвідомлювати нові враження тільки протягом 20 хвилин (!), та й то з допомогою мами, яка повинна пояснювати те, що відбувається. Зазвичай подія в театрі, цирку, на ялинці триває дві-три години, а це малюкові не по силам. Відкладіть такі розваги на кілька років, поки він підросте.

При першому відвідуванні зоопарку дитині слід показувати вже знайомих йому (по картинках, казкам і мультфільмам) тварин і птахів. У цьому випадку дорослі можуть самі дозувати інформацію. Слід припинити екскурсію, якщо малюк став неуважним, занадто рухливим або, навпаки, млявим, примхливим — це ознаки перевтоми.

В даний час існує багато «дитячих клубів», куди можна привести дитину і, довіривши його досвідченому персоналу, піти у своїх справах або залишитися і випити чашечку кави в кафе клубу. Малюк у цей час спілкується з однолітками, малює, танцює, бере участь у рухливих іграх. Тут можна також покататися з безпечної гірки або повозитися в «сухому басейні», наповненому різноколірними пластмасовими кульками…

По дорозі додому слід згадати разом з дитиною все, що він бачив, що робив, що йому сподобалося. Мамині розпитування і пояснення допоможуть малюкові розібратися в своїх враженнях.

Звичайно, такі «великі», насичені переживаннями і пов’язані з далекими поїздками розваги слід влаштовувати не частіше, ніж раз на місяць. Тоді дитина, навіть якщо злегка втомиться, зможе впоратися з потоком нової інформації, «проговорити» її з мамою. А вдома спробує розповісти про це іншим членам родини і ще довго буде «програвати» цю поїздку з іграшками, спочатку з допомогою мами, а потім і самостійно…

У другій половині дня треба віддати перевагу спокійним заняттям — почитати малюку книжку, погуляти в знайомих, звичних місцях, на дитячому майданчику або в парку. Добре, якщо на прогулянку підуть і мама, і тато. Не треба в цей день наполягати, щоб дитина активно спілкувався з іншими дітьми чи дорослими, — не запрошуйте гостей, не ходіть самі в гості, гуляйте одні або з найліпшим другом вашого малюка. Не потрібно дивитися телевізор, краще розкажіть на ніч казку.

Звичний режим дня, приємні і зрозумілі дитині події, постійний контакт і довірче спілкування не тільки з мамою, але і з татом, увага батьків, їх посмішки, схвалення і ласка — все це допоможе уникнути непотрібного перезбудження нервової системи, зробить вихідний день не стресом, за яким послідує «важкий понеділок», а радісним святом спілкування з рідними і улюбленими людьми, справжнім днем відпочинку.


Криза трьох років

Завантажити  PDF файл – 323 Kb


Мультсеріал «Іскорки суперсил»

Переглянути детальну інформацію


Розвиток дошкільнят

Переглянути детальну інформацію